«سیاست تکلیف» یا «تکلیف سیاست» :: تجربه عقلی

تجربه عقلی

دغدغه های فرهنگی

تجربه عقلی

دغدغه های فرهنگی

تجربه عقلی
کانال تلگرام
 • ما و حاج قاسم

  یک:
  حاج قاسم رفت و زمین ماند و ما نیز بر زمین...
  اما باید بلند شویم و خودمان را جمع و جور کنیم و برای تحقق مقصود و هدف حاج قاسم آماده شویم.
  باید مبانی فکری، عملی و اخلاقی سردارمان را به عنوان انسان طراز انقلاب اسلامی احصا کرده و نشر دهیم.
  خون بر زمین ریخته حاج قاسم، گام اول از گام دوم انقلاب است. جوان مومن انقلابی باید در گام دوم انقلاب این مبانی را چراغ راه خود قرار دهد.
  انواع قالب‎های فرهنگی، هنری و رسانه‎ای باید در اختیار تولید و نشر این مبانی باشند.
  حاج قاسم چهره ای بین المللی بود. در همین سه چهار روز رسانه‎ های غربی تلاش کرده اند و میکنند تا چهره ای وارونه از حاج قاسممان به خورد مخاطبانشان دهند. هرچند که بر این زبونان و سفلگان حرجی نیست چرا که دنیا وارونه آخرت است...
  لذا راهبرد مدنظر 1.احصا مبانی فکری، عملی و اخلاقی سردار، 2.تعیین نظام موضوعات با نگاه به گام دوم انقلاب، 3.تعیین قالب‎های فرهنگی هنری و رسانه ای برای موضوعات و مبانی احصا شده، 4. تولید به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی است.

  دو:
  کودک در گام دوم انقلاب جایگاه ویژه ای دارد. تفصیل این نسبت بماند برای بعد که به وقتش خواهم گفت.
  یکی از کارویژه های فرهنگی، هنری و رسانه ای پرداختن به رابطه حاج قاسم با فرزندان شهداست.
  تولیدات باید برای دو سطح مخاطب کودک و بزرگسال باشد. شتابزدگی کیفیت را پایین می آورد. این چند روز دیدم پوسترها و تصویرسازی‎های کارتونی در این خصوص انجام شده است. هرچند این تلاشها جای تقدیر دارد اما از سطح کیفی مطلوبی برخوردار نبودند. حاج قاسم کم تصویر با کودکان ندارد. در وهله اول از همان تصاویرباید الگوبرداری کرد و در مراحل بعد به تولیدات مفهومی پرداخت. برای قالب‎های دیگر هنری فرهنگی و رسانه ای نیز همینطور.

  سه:
  بنده به واسطه فعالیت رسانه ای و در اختیار داشتن رسانه آمادگی دارم زیرساختهای لازم برای تولیدات رسانه ای پیرامون سردار شهیدمان حاج قاسم سلیمانی را در اختیار عزیزان رسانه ای قرار دهم.

آپارات
   
   
   
آخرین نظرات
توئیتر
قفسه
 • کفش باز

  نوشته‌ی فیل نایت، ترجمه مریم علیزاده


آرشیو قفسه

طبقه بندی موضوعی

پنجشنبه, ۱۲ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۶ ق.ظ

۱

«سیاست تکلیف» یا «تکلیف سیاست»

پنجشنبه, ۱۲ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۶ ق.ظ

اهل سیاست بودن یا نبودن، عضو حزب سیاسی بودن یا نبودن، حتی عضو دسته یا گروه خاصی بودن یا نبود... فرقی نمی کند! اصلا انسان اهل هیچ کدام از این صف کشی ها و اردوکشی ها هم نباشد فرقی نمیکند! کافی است اهل «سیاست» و «تکلیف» باشد! آنگاه است که دو رویکرد دارد در عملش، در رفتارش و حتی در نیتش:  یا «تکلیف سیاست» دارند و یا «سیاست تکلیف»!اما آنان که رویکردشان «تکلیف سیاست» است هر کاری را با سنگ محک سیاست می سنجند و ترازوی تکلیفشان را میزان کرده اند بر روی سود و زیان شخصیشان! آنجا که منافعشان اقتضا کرد، تکلیف مدار می شوند و می آیند به میدان و زیر بیرق سیاست، سینۀ تکلیف می زنند. اینان هدفشان تکلیف که نه، قدرت است و توبره خالی ِ قدرتشان را با سیاه نمایی ِ تکلیف، پر می کنند. اینان همانهایی هستند که نه «به انگیزه خدمت»(1) که به انگیزه «سیاست» و «سیاسی کاری» وارد میدان می شوند و از هیچ حرف و عملی برای رسیدن به مقصود ابایی ندارند!

اما آن دسته دیگر که «سیاست تکلیف» دارند و سیاستشان آمیخته با دیانتشان و دیانتشان عین سیاست‎شان است. نان معاششان را از قِبَل ِ «تکلیف» و «خدمت» می خورند. اینان همانهایی هستند که به قول روح الله انقلاب و انقلابی‌مان، «باکی ندارند که شکست بخورند چه از غرب و چه از شرق»(2) بلکه « اگر به تکلیفشان عمل نکنند شکست خورده اند.» اینان همانهایی هستند که ذکر قنوتشان «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا» است.

اینان اندکند اما. اینان همانهایی هستند که به قول رهبر حکیممان لحظه شناسند؛ تکلیف را در لحظه می شناسند. اصلا تکلیفشان را «شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه‌ مناسب و مورد نیاز»(3) می دانند. اینان همانهایی هستند که آن وقت که اذان و اقامه می خواندند در گوششان، بند ِ «أشهد أن فاطمه زهرا بنت رسول الله» را در ادامه شهادتین ها گفته اند! و غیرت فاطمه (س) و لحظه شناسی فاطمه(س) با گوشت و پوستشان عجین شده است.

 آنگاه می شود که به وقتش، وارد عمل می شوند، به وقتش نامزد انتخاباتی می شوند، به وقتش سکوت می کنند، به وقتش پای ولایت می ایستند و حتی به وقتش صورت ِ آبرو و شرفشان سیلی می خورد برای ولایت. اینان همانهایی هستند که غیرت و لحظه شناسی را در مکتب فاطمه زهرا(س) آموخته اند...

 

پی‌نوشت:

 (1) نامزد انتخابات باید با انگیزه‌ى خدمت وارد شود؛ ... اگر چنانچه نامزدها به مراکز ثروت و قدرت متصل شوند، کار خراب میشود؛این را باید تشخیص داد، باید فهمید، باید حدس زد... همچنان که امروز در به ‌اصطلاح دموکراسى‌هاى دنیا، در آمریکا و غیرآمریکا این رسم هست؛ ... آن رئیس جمهورى که با پول دستگاه‌هاى گوناگون و مراکز ثروت سر کار بیاید، در مقابل آنها متعهد است.آن نماینده‌ى مجلسى که با پول فلان شرکت و فلان کمپانى و فلان ارباب و فلان پولدارتوى مجلس بیاید، مجبور است آنجائى که آنها لازم میدانند، قانون جعل کند، قانونبردارد، توسعه و تضییق در قانون بکند. این نماینده به درد مردم نمیخورد. نه بایدبه مراکز ثروتهاى شخصى متصل بود، و نه به طریق اولى‌ به ثروتهاى عمومى. کسى بیاید از پول بیت‌المال مصرف کند، براى اینکه به وکالت مجلس برسد؛ این دو برابر اشکال دارد،اشکال مضاعف دارد.اینها را باید مردم مراقب باشند... (بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم قم به مناسبت سالروز 19 دی – 19/10/90)

 (2) ما نباید نگران باشیم که مبادا شکست بخوریم ، باید نگران باشیم که مبادا به تکلیف عمل نکنیم . نگرانی ما ازخود ماست . اگر ما به تکالیفی که خدای تبارک و تعالی برای ما تعیین کرده عمل بکنیم باکی از این نداریم که شکست بخوریم چه از شرق و چه از غرب ، چه داخل و چه خارج ، و اگر به تکلیف خودمان عمل نکنیم شکست خورده هستیم ، خودمان خودمان را شکست داده ایم.» (صحیفه امام روح الله (ره)، ج 22 ، ص 71 )

(3) شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه‌ى مناسب و مورد نیاز؛ این اساس کار است که مؤمن باید این را هم با خود همراه داشته باشد تا بتواند وجودش مؤثر بشود. (بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای شوراى هماهنگى تبلیغات اسلامى‌، 29/10/88)

 

۹۸/۱۰/۱۲

نظرات (۱)

اینقدر تکلیف و سیاست قاطی شد آخر نفهمیدیم تکلیف مون سیاسیه یا سیاستمون تکلیفی؟؟؟ 

میشه زیر دیپلم بگید؟

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ابزار هدایت به بالای صفحه